جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان

دوشنبه 9 مهر 1397 14:8

     مدیریت کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه «جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» را با هدف فراگیر کردن کتاب‌خوانی و جلب مشارکت مردمی در کتاب‌خوانی برگزار می‌کند.
     در این برنامه نخست مربیان، معلمان و مروجان کتاب‌خوانی برای تشکیل باشگاه‌های کتاب‌خوانی با حضور در کارگاه‌هایی آموزش می‌بینند. سپس با کمک آن‌ها  گروه های دست کم 12 نفره‌ی کودک یا نوجوان  یک باشگاه کتاب‌خوانی تشکیل می‌دهند. این باشگاه‌ها در کتابخانه‌ها، مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدارس، مساجد، مراکز بهزیستی، مجتمع‌های مسکونی، کانون‌های فرهنگی و هنری، سراهای محله، فرهنگسراها و دیگر مراکز تجمع کودکان و نوجوانان در شهرها و روستاها زیر نظر یک هماهنگ‌کننده‌ی بزرگ‌سال تشکیل می‌شود.
     باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در دبیرخانه جشنواره ثبت‌نام و امکان بهره‌مندی از تخفیف کتاب را از طریق کتاب‌فروشی‌های شهرشان پیدا می‌کنند، سپس کتاب‌های برگزیده‌ی فهرست‌ها و نهادهای مختلف به منظور تهیه در اختیار کتاب‌فروشی‌ها قرار می‌گیرد، هر عضو دست‌کم یک کتاب انتخاب، خریداری و به باشگاه ارائه می‌کند، اعضاء کتابخانه‌های کوچک را تأسیس، یا تقویت و کتاب‌های خریداری‌شده را باهم مبادله می‌کنند و با هم می‌خوانند، درباره کتاب‌های خوانده‌شده گفت‌وگو و آن‌ها را داوری می‌کنند. در پایان کتاب برتر را از نگاه خود در باشگاه، انتخاب می‌کنند و سپس در نامه‌هایی به نویسندگان کتاب‌های برتر، نظر خود را درباره کتاب‌های برتر می‌نویسند و کتاب‌هایی را که پسندیده‌اند در فیلم‌های کوتاه موبایلی به دیگران معرفی می‌کنند. سپس کتاب‌های برگزیده باشگاه‌ها با حضور نمایندگان آن‌ها داوری دوباره شده و کتاب یا کتاب‌های برگزیده ازنظر کودکان و نوجوانان انتخاب می‌شود. همچنین  با داوری فیلم‌ها و نامه‌های بچه‌ها از سوی داوران بهترین فیلم‌ها معرفی و بهترین نامه‌ها به نویسندگان انتخاب و در مراسم پایانی از آنان قدردانی و جایزه‌ی بچه‌های شهر به نویسندگان برگزیده اهدا می‌شود.
کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به شرکت در باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان می‌توانند به نزدیک‌ترین کتابخانه محل سکونت خود که متعاقبا اعلام خواهد شد مراجعه نمایند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر از جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان می‌توانید به نشانی bookpromotion.ir  مراجعه کنید.

لینک ثبت نام کارگاه مربیان و مروجان کتابخوانی

بازدید 527بار


پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 .ثنا محفوظ می باشد