بررسی رمان «مادام بواری» اثر گوستاو فلوبر در کتابخانه شفق

شنبه 2 شهریور 1398 14:51

     هفدهمین نشست کتابخوانی «اینجا چراغی روشن است» با حضور استاد علی سعید (مدرس ادبیات داستانی) و با نگاهی  به رمان‌های مطرح جهان، روز سه‌شنبه 5 شهریور 98 در فرهنگ‌سرای خانواده به بررسی رمان ماندگار «مادام بواری» اثر جاودان گوستاو فلوبر می‌پردازد.
     گوستاو فلوبر در سال 1821 در روآن به دنیا آمد. فلوبر فرزند یک جراح تجربی بود، کسی که در رمان مادام بواری نقشی کلیدی دارد. پدرش رئیس بیمارستان بود و خانواده‌ای خوشبخت و محترم بودند. فلوبر به مدرسه می‌رفت و برخلاف پسربچه‌های آن زمان خیلی كتاب می‌خواند. گوستاو فلوبر از نویسندگان تأثیرگذار قرن نوزدهم فرانسه بود که اغلب جزو بزرگترین رمان‌نویسان ادبیات غرب شمرده می‌شود. مادام بوواری سرگذشت حماقت‌ها، سرگردانی‌ها و زیاده‌خواهی های زنی است که نه تنها ادبیات فرانسه بلکه ادبیات جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تبدیل به یکی از ماندگارترین آثار ادبی جهان می‌شود. فلوبر علاقه عجیبی به این رمان و به خصوص شخصیت اِما داشت، داستان از آنجا شروع می‌شود که شاگردی به نام «شارل بوواری» به دبیرستان یک شهر کوچک در فرانسه می‌رود. شارل بعد از چند سال پزشک می شود و به درمان بیماران می‌پردازد. مادرش او را مجبور به ازدواج با زنی می‌کند که خیلی از او بزرگتر است. چند سال بعد بر اثر یک اتفاق زن می‌میرد و شارل که عاشق «اِما رئو» دختر یکی از بیمارانش شده بود، ازدواج می‌کند؛ دختری که به نام مادام بواری مشهور می‌شود و کلیه حوادث داستان حول محور او اتفاق می‌افتد.
     علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند به فرهنگ‌سرای خانواده واقع در خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی، خیابان21 بوستان شفق مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88706869 تماس حاصل فرمایند.

بازدید 25بار


پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 .ثنا محفوظ می باشد